Follow by Email

8 Aralık 2014 Pazartesi

Beni Neler Mutlu Eder?
Hayatta bir çok zorlu deneyimin üstesinden  gelebilsek de sıra “Beni Neler Mutlu Eder? “ sorusunu yanıtlamaya geldiğinde zorlanırız.  Sizce, insanlar “ Beni Neler Mutlu Eder?” sorusuna yanıt vermekte neden bu kadar çok zorlanırlar. Hatta “Beni Neler mutlu eder? “ şeklindeki basit bir soruya yanıt bulunabilmesi için meditasyon, koçluk gibi bir sürü sistemler yaratılmıştır.

Evet, gerçekten de “Beni Neler Mutlu Eder?” sorusunun zorluğu, “evet “ ya da “hayır” şeklinde kolayca  yanıtlanamamasından değil,  verilecek yanıtın başımıza bir sürü iş açacak olmasından kaynaklanır.  Çünkü “Beni Neler Mutlu Eder?” sorusuna yanıt vermeye başladığımızda “DEĞİŞİM”  kaçınılmaz olacaktır.


Değişim, en korkulu rüyalarımızdan biridir. Çünkü, yıllarca iğne oyası gibi ince ince yapılandırdığımız yaşam kulesinin kağıttan yapılmış olduğunu fark etmemizi sağlar. Bu gerçekle yüzleşmek her yiğidin harcı değildir. Sahip olduklarımıza tutunmak, onları bir türlü bırakmamak daha kolay gelir. Hatta sahip olduklarımıza o kadar çok sahip çıkarız ki etik olmayan davranışlarda bulunmayı bile seçmiş olabiliriz. Bu da başkalarının acı çekmesi anlamına gelir ki, gerçek mutluluk başkalarının acı çekmemesini istemekten geçer. Aslında en derinden böyle bir tanımdan haberimiz vardır. Sadece sahip olduklarımıza tutunmak adına seçtiğimiz korkunç adımlarla yüzleşmek istemeyiz.

İnsanın kendi kendisini düşünmesi kötü bir şey değildir. Sadece bunu bilgece yapmanın yolları araştırılmalıdır. Mesela kişi hayat yolunda dürüst adımlar atarak ilerlemeyi seçtiğinde sonuç her zaman güzel olacaktır. Bu şekilde kişisinin hem kendisi hem de etrafındaki insanlar bu güzel sonuçtan faydalanacaklardır. Belki de artık  “Beni Neler Mutlu Eder?” sorusunu sormaya gerek kalmayacaktır.


Her Daim Sevgi ve Işıkla


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder