Follow by Email

17 Ağustos 2015 Pazartesi

Öfke ile Baş etmek II


 
Öfkeyle baş edebilmek için daha yükselmeye başlamadan önce onu fark etmek gerekir.  Öfkelendiğiniz bir kişi gerçekten hak etmiş olabilir. Ancak ona öfkelendiğiniz için size karşı olmaya başlayacak, o an olmasa da ileride size zarar vermek isteyecektir. Bu yüzden de her öfke yükseldiğinde öfkelenmeyi seçmek bilgece olmayabilir. Bunun için de öfke hissesini fark eder etmez birkaç soru ile onu anlamaya çalışmak iyi bir sonuç verecektir.
-     Bunun sebebi nedir?
-     Bu duyguyu hissetmek bana ne fayda sağlıyor?
-     Bu duyguya izin vererek neyi başarmış oluyorum?
-     Öfke bedenimi nasıl etkiliyor?
-     Öfkeli olmak nasıl bir durum?
-     Öfkeliyken rahat ve huzur dolu olabiliyor muyum?
-     Sürekli öfkeli olmaya devam edersem ne tür fiziksel rahatsızlıklarım olabilir? (Öfkenin sebep olduğu rahatsızlıklar: Kanser ve kalp rahatsızlıklar ve erken ölüm gibi)
-     Öfkeli olduğum zamanlarda çevremdeki insanlar nasıl etkileniyor?
-     Öfkemi kelimeler ya da hareketle belli ettiğimde neler oluyor?
-     Diğer insanlar nasıl etkileniyor? Onlara zarar vermiş olabilir miyim?
-     İnsanlarla aramdaki sevgi de değişme oluyor mu?

Bu soruları yanıtlamak kendinize öfkeyi daha iyi tanıma imkanını verir, öfkelenmenin ne kadar gereksiz olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Öfke çok güçlü ise sorularla gözden geçirme işe yarayamayabilir. Bu metodu sürekli uyguladığımızda sonraki öfkelenmelerinize faydası olacaktır. Günün birinde öfke daha yükselmeden onu fark edecek, öfke yerine farklı seçenekler yaratmaya başlayacaksınız.

Öfkenin verdiği zarar çok fazladır. Psikolojinizi dahi etkiler. Öfkenin zihinde bıraktığı etki ile acılı deneyimlerin olduğu bir gelecek yaratılır. Geçmişte yarattığınız iyi karmayı negatif yönde etkiler. Sevgi, şefkat, bilgelik gibi pozitif özelliklerin ortaya çıkmasını engeller. Bu yüzden de bir an evvel öfke hissini tanımakta fayda vardır.

Her Daim Sevgi ve Işıkla
www.nefestr.com

Kaynak : “ how to meditate Kathleen Mc DonaldHiç yorum yok:

Yorum Gönder